Suve šljive štite od gubitka koštane mase izazvanog jonizujućim zračenjem

Konzumiranje suvih šljiva može pružiti zaštitu od gubitka koštane mase koju prouzrokuje jonizujuće zračenje, tvrdi se u novoj studiji koja je objavljena u časopisu Scientific Reports.

Koautor studije, Dr Nensi Tarner i njeni saradnici iz Odeljenja za ishranu i dijetologiju teksaškog Univerziteta A&M navode da dobijeni rezultati istraživanja mogu imati izuzetan značaj za osobe koje sui z bilo kog razloga izložene štetnom jonizujućem zračenju, što uključuje i onkološke pacijente koji su podvrgnuti  radioterapiji, al ii astronaut, radnike u zonama jonizujućeg zračenja i žrtve nuklearnih nesreća. "Gubitak koštane mase je zbog jonizujućeg tračenja je potencijalni zdravstveni rizik svih osoba koje rade u zonama zračenja ili se nalaze u specifičnim situacijama usled kojih je izloženost štetnom zračenju neminovna”, objasnila je Dr Tarner. “Promene u strukturi kostiju koje prouzrokuje jonizujuće zračenja se mogu manifestovati u vidu oštećenja integriteta skeletal i pojavi pojačane lomljivosti kostiju, što je uočeno i na eksperimentalnim životinjama, al ii u kliničkim ispitivanjima kod onkoloških pacijenata koji su lečeni zračenjem”.

U ljudskoj populaciji, gubitak koštane mase neminovno dovodi do pojave osteoporoze – stanja u kome kosti skeletal postaju krte, krhke i sklonije ka nastanku fraktura. Osteoporoza je svake godine neposredan uzrok oko 9 miliona slučajeva preloma kostiju širom sveta.

Za potrebe istraživanja, naučnici su istraživali brojne strategije za koje su verovali  da mogu uticati na utvrđivanje potencijalnih mehanizama koji dovode do nastajanja oštećenja kosti usled zračenja, kao što je radijacijom indukovani oksidativni stres. Tim je testirao veliki broj različitih antioksidantnih i antiinflamatornih supstanci na miševima koji su bili izloženi jonizujućem zračenju, procenjujući pritom efekte primenjene supstance na ekspresiju gena koji su povezani sa gubitkom koštane mase i pojavom krtih kostiju. U tu svrhu su primenjivani različiti kokteli antioksidanata, uključujući i koktel od pet različitih antioksidantnih agenasa – askorbinske kiseline, N - acetil cisteina, L  - selenometionina, dihidrolipoične kiseline i vitamina E, kao i monokomponentni preparat dihidrolipočne kieseline, ibuprofen i suve šljive.

Tim istraživača je utvrdio das u suve šljive bile najefektivnije u redukciji ekspresije gena Nfe2l2, Rankl, Mcp1, Opg i TNF-α, koji su neposredno povezani sa pojavom krtosti i povećane lomljivosti kostiju. Suve šljive su takođe bile najefikasnije u prevenciji kasnijeg gubitka koštane mase, nastalog kao posledica izloženosti jonizujućem zračenju.  

I dok istraživači nisu još uvek u mogućnosti da objasne konkretan način na koji suve šljive štite kosti od potencijalnog nastanka oštećenja jonizujućim zračenjem, njihova pretpostavka se zasniva na činjenici da plodovi voća sadrže velike količine polifenola, uključujući galsku i kafeoil – kviničnu kiselinu, kumarinsku kiselinu i rutin, jedinjenja koja imaju izraženo antioksidantno i antiinflamatorno dejstvo. "Suve šljive sadrže biološki aktivne komponente koje mogu obezbediti sigurnu zaštitu od od narušavanja strukturalnog integriteta kostiju prouzrokovanog radioterapijom ili izlaganjem jonizujućem zračenju u radnoj sredini, uključujući pritom i izloženost astronaut tokom dugotrajnih kosmičkih letova”, izjavila je Dr Tarner i dodala da se kao zaključak ove studije može izvesti činjenica da uključivanje suvih šljiva u ishranu ovih osoba može značajno smanjiti mogućnost za nastanak potencijalnih oštećenja kostiju, kako na Zemlji, tako i u svemiru.

Preveo: Dejan B. Živanović, B.Sc.spec.

Izvor: http://www.medicalnewstoday.com